مدتی است که به دنبال یک صفحه کلید جمع و جور و قابل جابجایی میگردم. کیبوردی که برای حمل و نقل به اندازه کافی کوچک و سبک باشد تعداد کلیدهای آن اما کمتر از 60٪ نباشد. قابل برنامه ریزی باشد تا بتوانم آن را  مطابق نیاز خود را تنظیم کنم. دارای طرح‌بندی استاندارد وقابلیت اتصال بی سیم باشد، (زیرا سیم ها مربوط به گذشته هستند) از لحاظ بودجه مناسب باشد و صدالبته مکانیکی ، با سوئیچ هایی دارای بازخورد لمسی اما بی صدا.

 

من چندی پیش با کیبورد  K530 ردراگون آشنا شدم اکنون فرصتی فراهم شد تا بررسی دقیقتری از آن بعمل آورم. در نگاه اول قیمت این کیبورد با توجه به ویژگیهای اضافی آن مانند اتصال  بلوتوث ، نورپردازی  RGB و سوئیچ های مکانیکی ماژولار بسیار مناسب است.


در حقیقت کیبورد K530 که ردراگون آن را "Draconic" نیز می نامد ، از جمله کیبوردهای مکانیکی ارزان است. شاید این امر ذهن شما را نسبت به عملکرد و کیفیت ساخت آن درگیر پیشداوری کند. وقتی شما این نوع نگاه زا داشته باشید ممکن است حتی در صورت بررسی عملی محصول نیز  کم و بیش بطور ناخودآگاه  ذهنیت شما را تحت تاثیر قرار دهد. اما یادآور میشوم  "ارزان" مترادف با بد یا نامرغوب نیست.

 

  این کیبورد درمیان کاربران ردراگون  از محبوبیت خاصی برخوردار است. تقریباً برای همه موارد کاربردی مناسب است و از یک طرح استاندارد 60٪  بهره میبرد. در ساختار آن از پلاستیک ABS استفاده شده. این شامل بدنه، صفحه روی کلید  و حتی صفحه استقرار مدار میشود. این ماده ضمن استحکام بالا،سبب سبکی ساختار شده که  برای یک کیبورد قابل حمل و نقل بیسیم که دارای باتری و برخی از قطعات اضافی نیز هست،  یک موهبت به حساب می آید. روکش کلیدها ، به نوعی طراحی شده که اجازه می دهد تا نور RGB به خوبی منتشر شود و در عین حال عملکردهای ثانویه را نیز نشان میدهد.

 

اگر در چند سال گذشته نگاهی به عملکرد کیبوردهای مکانیکی انداخته باشید ، این طراحی باید برای شما آشنا باشد. عواملی وجود دارد که این کیبورد را با این قیمت مناسب، برجسته و خاص می کند. نخست قابلیتهای اتصال بیسیم آن است که شباهت زیادی به کیبوردهای سری Anne Pro دارد، و همچنین صفحه مدار ماژولار آن مانند کیبورد Massdrop ALT است که قیمت هر دو نمونه بسیار بالاتر از K530  ردراگون است.

 

مورد اول: اتصال پذیری

من اتصال این کیببورد را با چندین دستگاه مختلف تست کردم و هیچ مشکلی نداشتم. باتری به طرز حیرت انگیزی از ماندگاری طولانی برخوردار است ، حتی اگر نورپردازی فعال باشد. این باتری 3000 میلی آمپر  دارای ظرفیتی دو تا سه برابر باتریهای  موجود در طراحی های مشابه است. برای  تسهیل و ارتقاء قابلیت اتصال پذیری ، در پنل کناری یک سوئیچ نواری لغزنده برای تغییر اتصال برای سه دستگاه مختلف بلوتوث تعبیه شده است. در کنار همه این اجزاء، قابلیت ارزشمند دیگری با تعبیه یک سوئیچ روشن/خاموش به جشم میخورد و این برای من که اغلب فراموش می کنم کیبورد را خاموش کنم و باتری در طول شب خالی میشود یک گزینه دوست داشتنی خواهد بود.

 

 

علاوه بر ساز و کار موثر اتصال بیسیم، این کیبورد دارای یک پورت USB-C در قسمت کناری است ، بسیار مفیدتر از پورت های نصب شده روی کیبوردهای 60٪ دیگر. و این بدان معناست که همزمان که باتری را شارژ میکنید میتوانید بدون وقفه به فعالیت مورد نظر خود مشغول باشید. توجه داشته باشید که این پورت USB-C است و کابل USB-C موجود در بسته بندی کالا همانطور است که باید باشد ، اما  این مورد با این عملکرد قابل قبول در یک کیبورد با این قیمت شایسته ستایش است.

اگرچه با وجود پورت USB-C در کنار کیبورد ، K530 با برخی کیسهایی که برای کیبوردهای استاندارد 60٪ طراحی شده مانند IBKC Poker یا GK61 سازگار نیست اما این موضوع چندان اهمیتی ندارد. خصوصا اگر ویژگی متمایز دوم را هم مد نظر قرار دهیم.

 

مورد دوم:سوئیچ های ماژولار

سوئیچ های OUTEMU  که در کیبوردهای ردراگون ارائه شده دارای عملکرد قابل قبول و مناسبی هستند. در این مورد قهوه ای هایی که دارای "اثر هال" هستند. این بدان معناست که آنها در عمل با هر ضربه بازخورد لمسی را ارائه میدهند ، اما نه به شدت سوئیچهای آبی. اگر در مورد گزینه های  دیگر OUTEMU کنجکاو هستید ، از چهار رنگ سوئیچهای اضافی دربسته  بندی  کالا وجود دارد: قرمز (خطی) ، آبی (کلیکی) ، سیاه (خطی ، اما دارای فنر قوی تر) و قهوه ای (لمسی بیصدا) . این خود مزیت دیگری است زیرا بسیاری از کاربرهای کیبوردهای مکانیکی با این چالش روبرو هستند که کدام سوئیچ برای آنها مناسب است زیرا هرگز  رفتارهای انواع دیگر سوئیچها را تست نکرده اند. بنابراین ردراگون با این حرکت هوشمندانه مشکل را حل کرده. این کیبورد شما را فعالانه ترغیب می کند تا با آن رنگهای دیگر سوئیچ را  آزمایش کنید و در صورت تمایل  آن را مطابق میل و نیاز خود با سوئچیهای دیگر پیکربندی نمایید.

 

 

 

همانطور که در کیبورد  Massdrop ALT  هم دیده میشود ، روش اتصال سوکتی برای سوئیچ ماژولار یک روش عالی برای سفارشی سازی کیبورد به ویژه برای کاربرانی است که مهارت لحیم کاری ندارند (یا به سادگی علاقه ای به این کار ندارند). البته تعویض سوئیچ در K530 آنطور که به نظر میرسد آسان نیست. در واقع می توانید سوئیچ ها را به راحتی خارج کنید ، اما ماژول های بزرگ و بلند LED به این معنی است که نصب سوئیچهای تازه کمی مشکلتر از جداسازی سوئیچ خواهد بود.هرچند این موضوع در خیلی از صفحه های ماژولار وجود دارد اما اخیرا این دشواری در برخی کیبوردهای  مجهز به LED های تماسی که کوچکترند یا دارای یک براکت فاصله‌انداز هستند برطرف شده است. 

من همچنین متوجه شدم که مادگی سوکتهای ماژولار روی بورد  بسیار ظریف هستند، و نصب انواع دیگر  سوئیچهای مکانیکی غیر از OUTEMU نیاز به یک ابزارمانند دم باریک  برای اندکی خم کردن پین سوئیچ دارد  تا دقیقا سوئیچ روی بورد ماژولار در جای مناسب قرار گیرد و نورافشانی LED کامل و بی نقص انجام شود.

این بدان معنی است که هر کسی که برای تغییر پیکربندی و بهره مندی از گزینه های گوناگون دلخواه خود این سوئیچ ها را عوض می کند ، باید در نصب سوئیچهای تازه باحوصله و دقیق باشد. هرچند این امر از لحاظ عملکرد کیبورد  ضعف محسوب نمیشود ولی سفارشی سازی این کیبورد را با وجود یک مرحله اضافی نصب، اندکی مشکل نموده است.

 

 

تایپ کردن
همانطور که قبلاً گفتم ، سوییچ های ارائه شده با K530 برای این محدوده قیمت و قیمتهای بالاتر واقعا عالی هستند. همچنین باید متذکر شوم اگرچه این کیبورد دارای سرپوش کلیدهای معمولی است اما طراحی و کیفیت ساخت آن به شکلی است که من می توانم  بدون دردسر و به چشم بر هم زدنی آنها را با یک ست سرپوش کلید PBT جایگزین کنم - آنها برای کار و بازی بی نقص هستند ضمن اینکه سفارشی سازی آنها بسیار ساده است. ضمنا این کیبورد دارای پایه های لولایی افزایش ارتفاع است که  در صورت تمایل به افزایش ارتفاع و تغییر شیب صفحه کلید به منظور دسترسی بهتر میتوانید از آنها به خوبی بهره بگیرید.

این خصوصیت مثبتی است که عملکرد تایپ کردن  می تواند در این کیبورد ارتقاء یابد. سرپوش کلیدها دارای طراحی و ساختار معمولی هستند و هنگام تایپ با سرعت بالا  صدای "پینگ"  خفیفی ایجاد می کنند. اما اگر شما واقعا روی این موضوع حساس هستید با  سفارشی سازی سرپوش کلیدها و جایگزین کردن یک ست سفارشی این موارد جزئی  قابل حل است.

 

نرم افزار
تنها مشکلي كه  با K530 از نظر عملياتي روبرو هستم مربوط به چيدمان است. برخی از گزینه های موجود در طرح خروجی پیش فرض گیج کننده هستند - باگرچه تعداد زیادی کلید وجود دارد که فقط یک عملکرد برای آن تعریف شده که قابلیت این را  دارند هردستور دلخواه را بعنوان  عملکرد ثانویه روی آن ست کرد.

این هم مشکلی نیست - می توانید کیبورد را  را در ویندوز از طریق پنل نرم افزار Redragon دوباره برنامه ریزی کرد. این برنامه خوب است. این می تواند حداکثر در سه پروفایل تنظیمات مربوط به ماکرو و پیکربندی ماکرو و کلیدهای میانبر را ذخیره کرد.

 

توسط ترکیبی از دکمه های عملکرد می توانید ماکروها را مستقیماً روی بورد ذخیره کنید. این یک فرایند دشوار نیست ، همچنین می توان با فشاردادن و نگه داشتن کلیدهای FN + Esc ، نرم افزار کیبورد - از جمله حافظه بلوتوث - را به طور کامل  پیکربندی کرد. من اغلب از آن استفاده می کردم و باید بگویم این هم یک گزینه بسیار عالی در این محدوده قیمت است.

من از کارکردن و بررسی K530 خوشحال شدم این کیبورد به آسانی با نیازهای شما هماهنگ میشود و کیفیت عملکرد آن قابل قبول است.اگر شما برای بازی یا کار خود یک کیبورد قیمت مناسب و کارآمد می خواهید که ترکیبی نادر از بلوتوث ، نورپردازی RGB و کلیدهای مکانیکی قابل تعویض را در اختارشما بگذارد Redragon با یک قیمت باورنکردنی آن را ارائه نموده است.